Americký indián byl předskokan segmentu SUV.

Ačkoliv první verze Jeppu Cherokee (s modelovým označením SJ) se představila již v roce 1974, budeme se zabývat spíše druhou generací Cherokee, který se začal prodávat o deset let později. Verze SJ má pro našince význam snad jen v tom, že přední maska nápadně připomíná oblíbenou Volhu 24.

Náslodovala již zmíněná verze Cherokee XJ. Přinesla ikonický hranatý vzhled a první předzvěst pronikání off-roadů do měst. Lze říct, že jeho design, nejen po umělecké stránce, ale zejména užitkové položil základ segmentu SUV. Oproti Wrangleru nabízel i určitý stupeň luxusu a všestrannosti. Nahrazoval tak u mnoha lidí z předměstí klasické sedany a kombíky.

Dodával se zejména s čtyřlitrovým benzínovým motorem, ale zejména v Evropě byl oblíbený i v dieselové přeplňované verzi.

Nahrazen byl v roce 1996 značně zakulacenou verzí, která je v ČR snad ještě oblíbenější. Vyráběl se však v mnoha filiálkách ještě i v 21. století. Nejdéle vydržel v Číně, kde poslední kus sjel z výrobní linky ještě v roce 2013. Jeep Cherokee je jedním z těch ikon, které byly lehce pozapomenuty. Slouží spíše jako laciný dělník a fajnšmekrům. Jeho přínos pro kategorii vozů, jimž v současnosti říkám SUV je však nezpochybnitelný a to je přesně co dělá vůz hodnotným i dnes. Prostě perspektivní YoungTimer.

Fotogalerie na síti Pinterest: